Může jíst podle Metabolic balance principů i moje dítě? A pro jak staré děti je program Metabolic balance® vhodný? A je Metabolic balance® vůbec pro děti zdravý? Jak to zvládne když chodí do školy a obědvá ve školní jídelně? Budu mu muset jídlo připravovat já? Kdy je nejlepší čas začít? Má to vůbec smysl, aby dítě jedlo metabolicky vstřícně? A co když je moje díte v jídle vybíravé, jak to mám udělat? Podobné dotazy se množí, a proto jsem se v tomto článku zaměřila právě na téma dětí v programu Metabolic balance.

Začnu tím, že budu citovat jednu moji klientku, která postupně inspirovala celou svoji rodinu ke změně životního stylu:

„Program Metabolic Balance mi zásadně změnil život – zbavila jsem se vysokého krevního tlaku a zhubla jsem přes 25 kilo! Změnil ale život i mému manželovi, kterému pomohl zbavit se cukrovky druhého typu a díky metabolicky vstřícným principům také výrazně zhubl. Co ale považuji za nejdůležitější je, že našim dvěma dětem dal Metabolic Balance pevný výživový a zdravotní základ, na kterém mohou stavět po celý zbytek života. Tento přínos považuji za ten největší.“

Od kterého věku mohou děti začít dodržovat program Metabolic Balance®?

Program Metabolic Balance® lze oficiálně vystavit pro děti již od 8 let. Od tohoto věku mohou jíst dle principů Metabolic Balance® bežně. Ony je vlastně mají přirozeně v sobě. Všimněte si, že odtáhnout je od hraní k jídlu je většinou dost náročné. To my je, bohužel, učíme pořád něco cel den „uzobávat“ – ve strachu, aby měly vše potřebné… 

Je program Metabolic Balance® pro děti vhodný a zdravý

Metabolic Balance® je pro děti optimální zdravý způsob stravování. Zkuste si představit všechna ta výživná jídla, která budou jíst: přirozené, skutečné potraviny, rostlinné i živočišné bílkoviny, vitamin B12 a hemové železo z kvalitního masa a přísun vitaminů, minerálů, antioxidantů a vlákniny ze zeleniny a z ovoce a přirozené tuky jako avokádo, kokosový olej, ghí a Omega 3 podporující vývoj mozku a stabilní hladinu energie.

Metabolicky vstřícná strava také eliminuje vysoce kalorická a na živiny chudá jídla, která dětem sice krásně naplní bříško, ale jejich tělo nevyživí. Metabolic Balance eliminuje cukry, které způsobují výkyvy energie, přispívají také k záchvatům vzteku a hyperaktivnímu chování. Eliminuje potenciálně problematické potraviny, které se mohou podílet na vzniku autoimunitních onemocněních, jak je např. astma, kožní potíže, atopický ekzém, alergie a nebo poruchy pozornosti.

Metabolic balance® je dle našeho názoru pro děti optimálně zdravý způsob stravování

Metabolic Balance® je dle našeho názoru pro děti optimální zdravý způsob stravování

Jaké přínosy můžete u dětí očekávat?

Tak jako u nás dospělých budou výsledky dítěte v Metabolic Balance® individuální. Naše více dvacetileté zkušenosti však potvrzují přínosy v některých oblastech. Obecně lze říci, že děti, které jedí podle principů Metabolic Balance mají stabilnější hladinu energie, méně záchvatů vzteku (to je možné pozorovat zejména u hyperaktivních dětí), lépe se soustředí na učení, jsou méně nemocné a také lépe spí. Díky metabolicky vstřícným principům se u nich zlepšuje také trávení – upravuje se plynatost, nadýmání i bolesti bříška. Máme také zkušenosti s výrazným zlepšení zdravotních potíží jako je astma, alergie, různé druhy ekzémů a nebo poruchy pozornosti. Dětí se týkají i všechny méně viditelné přínosy programu, jako ustálená hladina hormonů i krevního cukru.

Co mimo domov, jak ve škole apod.?

Bude to hodně na vás! Dodržovat s dětmi přísnou fázi Metabolic Balance® může být z mnoha důvodů velmi náročné. Všichni kolem – babičky, kamarádi, známí – mohou vašim dětem nabízet nějaké ty  „dobroty“. Než s Metabolic Balance® začnete, tak doporučuji vše dobře naplánovat a předem informovat učitele i další členy rodiny či známé o nových hranicích, které jste v rodině ohledně stravování nastavili. Buďte zdvořilí, nabídněte přinést pro své děti vhodnou alternativu a požádejte o pomoc s dodržením rodinného programu.

Tip: Z výše uvedených důvodů doporučujeme začínat u dětí s Metabolic Balance např. o prázdninách, kdy je máte více pod kontrolou (pokud nejsou ovšem na letní táboře).

V počátku, minimálně po dobu 30 dnů, bude nejspíš nutné abyste připravovali svému dítěti jídla sebou do krabičky. Odhlaste ho tedy na dobu přísné fáze ze školní jídelny a připravujte mu jeho metabolicky vstřícné jídlo sebou.

Je mi jasné a chápu, že stravovací omezení bývají hodně nepohodlná, ale snažíte-li se vyřešit zdravotní problém, potíže s trávením, nadváhou nebo s chováním, je přísná úpravná fáze velmi důležitá. Zkuste si s dětmi o tom promluvit a řekněte jim, jak to podle vás ovlivňuje jejich zdraví, chování nebo náladu, a připomeňte, že některá jídla jsou zdravější a mohou je mít kdykoli, jiná jsou méně zdravá a jedí se výjimečně nebo vůbec. Zkuste je inspirovat, aby tyto krátkodobé změny braly jako součást rodinného experimentu. A pokračujte v Metabolic Balance. Ideální, je pokud sami dodržujete principy Metabolic Balance a jste pro vsé menší či větší děti vzorem a inspirací.

Děti jsou ve vývinu – budou jim stačit tři jídla za den?

Ano, budou. Pokud je dítě ve věku 8 a více let, budou mu většinou tři metabolicky vyvážená jídla stačit. Jídelníčky jsou totiž sestaveny tak, že všechna jídla mají vysokou biologickou hodnotu, jsou maximálně nutričně využitelná/vstřebatelná, tedy poskytují vynikající výživu pro buňky rostoucího dítěte. Budete překvapeni, že děti nemívají většinou problém pauzy mezi jídly vydržet. V případě, že děti pociťují mezi jídly hlad, lze program při konzultaci s poradcem upravit a zařadit čtvrté jídlo, nebo svačiny, dle metabolických principů.

Jídelní plány pro děti mladší 8 let se nevystavují, principy však mohou děti dodržovat od mala

Pokud chcete metabolické principy zařadit i pro své menší děti,  je to jistě vhodné, ale jsou zde výjimky – děti rostou velmi rychle (a mají tak malé žaludky), že budou nejspíš potřebovat jíst častěji menší porce nebo zařazovat malé svačiny.

Jakmile děti vyrostou z batolecí fáze, je ideální přejít ke třem hl. jídlům denně, nejlépe společně s rodinou. Bez obav u dětí mezi jídla přidejte svačinu, aby děti netrpěly hladem a měly dost kalorií a výživy, jen se řiďte následujícími pravidly pro svačiny:

  • Talíř dítěte by měl vypadat podobně jako ten váš – nějaké ty přirozené bílkoviny, nějaký přirozený tuk, spousta zeleniny a trocha ovoce (jako sladká tečka po jídle).
  • Od vašeho návodu k sestavení jídelníčku (pokud máte svůj vlastní plán Metabolic Balance) se můžete odrazit, nestresujte se ale, nebudou-li děti chtít jíst přesně podle plánu. Malé děti mohou totiž potřebovat víc než tři jídla za den – mají menší žaludek a mnohem svižnější metabolismus. Buďte tedy připravení nabídnout jim mezi snídaní a obědem a mezi obědem a večeří min-svačinu, která by měla vypadat jako menší jídlo – měla by tedy obsahovat kousek bílkoviny, zeleninu, trošku ovoce.
  • Celodenní uzobávání však není vhodné. I u malých dětí, a zvláště u nich, potřebuje tělo dostatečný čas ke strávení předchozího jídla, tak na to nezapomínejte, až budete mít tendenci jim pořád něco během dne nabízet.
Jakmile děti vyrostou z batolecí fáze, je ideální přejít k metabolicky vystřícným principům

Jakmile děti vyrostou z batolecí fáze, je ideální přejít k metabolicky vystřícným principům

Co když mám dítě vybíravé – jak to mám udělat?

Je dokázáno, že většina dětí se s novým jídlem potřebuje setkat pět až desetkrát, než mu dají zelenou. Tak to nevzdávejte a nabízejte mu je dál a dál, a třeba vymyslete jiný recept, udělejte z potravin zvířátka, přizvěte své dítě ať se na přípravě jídla podílí… Možností, jak dítě inspirovat je spoustu (chce to ale čas).

Když jsem byla malá, tak moje maminka mi připravovala různá „jídlová zvířátka“ – a ta mi chutnala mnohem více, než jenom nějaké nakrájené kousky vajíčka a zeleniny.

Děti totiž zaujme barevný talíř, a jídlo v mnoha pestrých barvách. A nezapomínejte, že i vy sami jste svým dětem tím největším příkladem. Inspiraci najdete na facebooku ZDE>>

 

Jak inspirovat děti jíst zdravě? Buďte tvořiví...

Jak inspirovat děti jíst zdravě? Buďte tvořiví…

Vojta (4 roky)

Vojta, můj čtyřletý vnuk je přirozený MB kluk. Jeho rodiče (Matěj a Kristýnka) prošli oba programem Metabolic Balance a tak mu dali skvělý základ a jsou mu dobrou inspirací. A já říkám: „Co se v mladí naučíš, v dospělosti jako bys našel!“ To právě u stravy platí mnohonásobně. 

Děti a Metabolic Balance

Vojta, můj čtyřletý vnuk je přirozeně Metabolic Balance kluk! Kuřecí kousky, paprika a mrkev, žitný chleba – to je jeho oblíbené jídlo!

Další článek 7 tipů co mohu udělat hned pro zdraví své i svých dětí ZDE