Často se ptáte na odlišnosti programu Metabolic balance® od jiných dietních systémů. Vyzkoušeli jste již mnoho různých diet, na kterých jste i krásně zhubli, ale později váhu nabrali zpět…. Máte obavy, že Metabolic balance® bude „zase to samé“?  Cena za program vám přijde vysoká a vy se obáváte, zda to nebudou zase „vyhozené peníze“ za další módní dietu? V čem je  tedy  program Metabolic balance® tak odlišný od jiných dietích systémů? V čem tkví jeho unikátnost? A jak je možné, že na většinu lidí „zabírá“ tak jednoduše? V článku sdílím své osobní i profesní zkušenosti z mé dlouholeté praxe poradce Metabolic balance®, ale i zkušenosti našich klientů…

Metabolic balance® NENÍ ŽÁDNÁ DIETA!

V první řadě je třeba říci, že program Metabolic balance® není standardní módní dieta, která začne a záhy skončí. Pokud byste k němu přistupovali takto, tak by to byla veká škoda. Byl vyvinut v 80. letech v Německu lékaři a odborníky pro výživu na základě jejich dlouholetých zkušeností jako komplexní léčebný výživový program na úpravu metabolizmu a metabolických poruch.

Program Metabolic balance® má potenciál stát se trvalým, zdravým základem vaší stravy na celý život. Málokterý systém je tak ucelený, logický a komplexní v přístupu ke stravě. Program Metabolic balance® nás neučí jenom jíst správné potraviny, ve správných poměrech, a vhodných kombinacích, ALE učí nás i porozumět skutečným potřebám svého těla, vycházet jim s radostí a chutí vstříc, učí nás novému, metabolicky vstřícnému přístupu ke stravě oběcně. Učí nás chápat stravu jinak, lépe – nejen jako nástroj pro úpravu hmotnosti, ale i jako nástroj, který ovlivňuje významně i vnitřní prostředí našeho těla, naše hormony, naši imunitu, naše trávení , ale i naše nálady a energii – naše celé prožívání.

Dnes je program Metabolic balance je velmi rozšířený nejen v celém Německu, ale díky svým úspěchům již získal celosvětový zájem. V zahraničí se s ním setkáte běžně i v lékařských ambulancích. Min. čtrvtina klientů nebo pacientů vstupuje do programu Metabolic balance® právě za účelem zlepšení zdravotního stavu, nikoli pouze z účelem hubnutí. Úbytek váhy je pak vedlejším efektem a benefitem úpravy metabolizmu. Pokud vám dobře funguje metabolizmus, je snazší dosáhnout i optimální váhu a mít dobrý imunitní systém.

Metabolic balance® respektuje jedinečnou biochemii vašeho těla

Aby náš metabolismus fungoval správně, zdravě a dobře, je třeba tělu dodávat jeho jedinečné “optimální palivo”, které se skládá z pro něj biochemicky vhodných druhů přirozených potravin (tedy pro něj vhodných přirozených bílkovin, tuků a sacharidů). Pozor! Ne každá zdravá potravina je vhodná pro každého. Co je pro jednoho zdravé a dělá mu dobře, může být pro druhého “zkáza” a ničit jeho zdraví.

„K dobrým rozhodnutím ohledně jídelníčku nestačí tedy jen vědět, co je zdravé. To, jak si vybíráme, co budeme jíst, je mnohem složitější a má to více aspektů.“

Dnešní moderní nabídka jídla je pro každého z nás velmi matoucí. Prakticky každý odborník na výživu má dnes svůj dietní program nebo návrh životosprávy, o kterém se domnívá, že je vhodný pro každého. Možná pro někoho ano, nikoli však pro všechny!

Současně nejznámější diety se vyznačují tím, jak se od sebe diametrálně liší. O naši pozornost soutěží mnoho diet a všechny slibují podobný výsledek: energii, fyzickou zdatnost a život bez nemocí – navzdory tomu, že jejich rady si mnohdy protiřečí.

Knihkupectví a internet jsou rovněž zaplaveny množstvím diet s tolika protichůdnými názory, že většina z nás je z toho zmatena a nejsme schopni se v tom všem vyznat či zorientovat. A protože nemáme možnost rozumně si vybrat, co vlastně jíst, jsme odsouzeni k nekonečnému experimentování a hraní věčné „stravovací rulety“. Ikdyž někteří občas vyhrají, tj. náhodně přijdou na to, co by měli jíst, většina z nás prohrává.

Uniformní diety mají úspěch vždy jen u někoho – u těch lidí, pro které je shodou okolností doporučená strava fyziologicky vhodná. Program Metabolic balance® zde vychází z jednoduchého postupu:

„Výběr stravy by měl být zcela individuální, protože, co se osvědčilo u jednoho, nemusí mít na druhého žádný vliv a třetímu může dokonce uškodit.“

V institutu Metabolic balance®, v Německém Isenu, se vytváří plány na základě základních screeningových laboratorních testů, které vypovídají o aktuálním vnitřním stavu vašeho těla a stavu jeho orgánových systémů. Součástí vstupních informací je zároveň vaše zdravotní anamnéza, tělesná analýza a informace o vašich stravovacích zvyklostech.

Na základě těchto informací je potom možné spojit jedinečnou biochemii vašeho těla s biochemií jednotlivých potravin, což funguje u každého jinak, individuáně.

Zdravý Metabolic balance oběd - avokádo, hummus a čerstvé zelenina

Zdravý Metabolic balance oběd – avokádo, hummus a čerstvé zelenina

Na jakých principech program Metabolic balance® funguje?

 • Na základě základních screeningových laboratorních testů, které vypovídají o aktuálním stavu těla a stavu jeho orgánových systémů. Převážně se jedná o parametry látkové výměny a bioechemické hodnoty.
 • Vzhledem k tomu, že každé tělo je metabolicky odlišné, je zde částečně zohledněno i k jakému metabolickému typu máte blízko (zda jste bílkovinný typ, sacharidový typ nebo smíšený typ. Zda jsou pro vás vhodné těžší druhy bílkovin, nebo lehčí druhy bílkovin, zda vaše tělo čerpá snadno výživu z živočišných či rostlinných druhů bílkovin, zda vám dělají dobře mléčné výrobky či nikoli a pokud ano, tak které..)
 • Na základě těchto informací je poté možné spojit jedinečnou biochemii vašeho těla s jedinečnou biochemií jednotlivých potravin.
V Metabolic balance je důležité individuální vyladění stravy podle skutečných potřeb vašeho metabolizmu

V Metabolic balance je důležité individuální vyladění stravy podle skutečných potřeb vašeho metabolizmu

Odlišnosti mezi jídelními plány Metabolic balance® a jídelníčkem od výživového poradce, nutričního specialisty nebo dalšími známými dietními systémy

1. ODLIŠNOST – Resepktuje vaši jedinečnou biochemii

 1. Metabolic balance® není dieta, ale komplexní výživový program pro úpravu metabolizmu a metabolickcýh poruch, jehož vedlejším účinkem je optimalizace hmotnosti.
 2. Je sestavován na základě vašich laboratorních výsledků, vaší zdravotní anamnézy, vaší tělesné analýzy, vašich stravovacích zyvklostí a díky tomu respektuje maximálně skutečné biochmické potřeby vašeho těla.
 3. V jídelních plánech Metabolic balance® je tedy respektována jedinečnost vašeho metabolizmu/ látkové výměny a k tomu se přihlíží i při výběru pro vás nejvhodnějších potravin, které dokáží podpořit či uvést vaši jedinečnou biochemii vašeho těla do rovnováhy.
 4. Jídelní plány Metabolic balance® jsou sestavovány na základě základních screeningových laboratorních testů, které vypovídají o aktuálním vnitřním stavu vašeho těla a stavu jeho orgánových systémů.
 5. V individuálně vyhotovených plánech jsou tedy využívány vaše aktuální krevní laboratorní výsledky, na základě kterých lze velmi dobře odhadnout jak funguje vaše tělo zevnitř, co mu schází, čeho má naopak příliš, jak fungují jeho orgánové systémy, které potraviny jeho stav zhoršují, a které mají potenciál vnitřní prostředí těla podpořit a jeho stav vylepšit. Jídelní plány jsou tedy jakousi optimální „palivovou směsí“ pro vaše tělo.
 6. Součástí vstupních informací je zároveň vaše zdravotní anamnéza, tělesná analýza a informace o vašich stravovacích zvyklostech. Na základě těchto informací je potom možné spojit jedinečnou biochemii vašeho těla s biochemií jednotlivých potravin, což funguje u každého jinak, individuáně.
 7. Každé jídlo díky tomu obsahuje pestře zastoupené pro vás vhodné přirozené bílkoviny, tuky a sacharidy a s vysokým obsahem pro vás potřebných vitamínů, minerálů a stopových prvky a stává se tak vaší perfektně vyladěnou „palivovou směsí“, sestavené a zákl. vašich laboratorních hodnot, zdravotní anamnézy, tělesné analýzy a dalších osobních údajů o vás. Nejenže tělu dodáváte všechny zdravé a pro vás nezbytné živiny a minerální látky, ale mnohem důležitější je, že přijímáte přesně ty živiny, které vaše tělo potřebuje, aby se látková výměna dostala do rovnováhy. Tedy vaši optimální palivovou směs!
 8. Prvořadým kritériem pro výběr potravin je působení daných potravin na vaši jedinečnou látkovou výměnu a hormonální produkci. K tomu nám pomáhají laboratorní výsledky a další informace o vás. Váš individuálně nastavený jídelní plán spojí vaši osobní „tělesnou chemii“ s patřičnou „chemií potravin“ – v těle tak může nastat nová metabolická rovnováha.
V Metabolic balance jsou důležité poměry maktoživin a mikroživin podle skutečných potřeb vašeho metabolizmu

V Metabolic balance jsou důležité poměry maktoživin a mikroživin podle skutečných potřeb vašeho metabolizmu

2. ODLIŠNOST – Metabolic balance® splňuje všechny standardy zdravého jídla

 1. V plánech jsou prioritním zdrojem sacharidů zásadně potraviny s nízkou glykemickou zátěží (GL < 10). Tím aktivujete zdravý metabolizmus a podporujete přirozenou produkci inzulínu.
 2. Právě tyto potraviny potřebujete ke stabilizaci krevního cukru a inzulínu, následně tedy k celkové eliminaci zánětlivých procesů v těle, šetříte jimi slinivku a umožňujete tak tělu bez obtíží uvést látkovou výměnu a homeostázu do rovnováhy. Jenom, pokud je tělo v biochemické v rovnováze, mohou fungovat bez problémy všechny jeho systémy, protože nemusí řešit chybný výběr potravin či jejich nevhodné kombinace!
 3. Díky takto cílenému výběru potravin, lze jíst pouze 3x denně (nikoli 5x denně, jak je tomu zvykem u jiných dietních systémů) aniž by u zdravých jedinců docházelo k výrazným vzestupům glykémie a následným hypoglykémiím. Proč stačí jíst 3x denně a proč je 5x denně příliš? To se dočtete v článku  ZDE>>
 4. Za dodržování nových, jednoduchých pravidel přípravy a přijímání potravin regulujete šetrně a trvale vaši hmotnost a posilujete přirozeně celkovou hormonální produkci.
 5. Díky výběru potravin, jejich poměrům a kombinacím, a díky mětabolicky vstřícně nastaveným pravidlům a doporučením splňují jídelníčky Metabolic balance® všechny následující standardy zdravého jídla:
  – Podporují zdravou psychologickou reakci těla
  – Podporují zdravou hormonální reakci těla
  – Podporují zdravé trávení
  – Podporují dobré fungování našeho imunitního systému
  – A minimalizují záněty v těle
Metabolic balance zdravý send s avokádem a pošírovaným vejcem

Metabolic balance zdravý sendvič s avokádem a pošírovaným vejcem

3. ODLIŠNOST – Projíte se postupně ke kráse, k lepšímu zdraví a dobré náladě

 1. Hubnutí probíhá pouze díky změně jídelníčku, bez hladovek a půstu, počítání kalorií nebo doplňků stravy a léků. Jíte pouze skutečné jídlo z přirozených druhů potravin, minimálně průmyslově zpracované.
 2. Jediné kritérium pro výběr je působení daných potravin na vaši jedinečnou látkovou výměnu a hormonální produkci.
 3. Program metabolic balance® vede tak přímo k intenzivnímu spalování tuků.
 4. Přes značnou redukci váhy nedochází díky správné skladbě jídelníčku k tvorbě kožních záhybů – chrání se svalová hmota a vazivo, odbourává se jen tuková tkáň a pleť tak zůstává napjatá a krásná.
 5. Nesetkáváme se ani s únavou a podrážděností často spojenou s dietními programy, ta může se objevit pouze v počátcích programu, kdy tělo detoxikuje. Naopak – velmi brzy je možné pozorovat nárůst energie a výkonnosti, zlepšuje se i schopnost koncentrace a obnovuje se tělesná i psychická rovnováha.

Inspirujte se příběhy našich klientů ZDE>> (srolujte stránku dolů a v seznamu příspěvků najdete Příběhy)

Program metabolic balance® vede přímo k intenzivnímu spalování tuku a nárůstu energie

Program metabolic balance® vede přímo k intenzivnímu spalování tuku a nárůstu energie

4. ODLIŠNOST – Proč jsou výsledky u klientů v programu Metabolic balance® trvalé?

 1. Díky skladbě jídelníčku a metabolicky vstřcně nastaveným pravidlům, můžete již po prvních 14 – 30 dnech pocítít „kouzlo“ vhodně metabolicky nastaveného stravování: jíte jako „králové“, nemáte hlad ani chutě, začínáte se cítit velmi dobře, vnímáte nárůst energie, pociťujete zlepšení v oblasti zdraví, oblečení je vám volnější a volnější, optimalizace váhy je moc příjemná…
 2. Se známým jo-jo efektem se u této metody často nesetkáváme právě proto, že se klientům moc zalíbí „cítit se skvěle ve svém tělě“. A už tento pocit a stav nechtějí nikdy opustit. A ikdyž se stane, že ve 4. udržovací fázi třeba na dovolené „ulítnou“ a přiberou, s nadšením a nedočksvostí se do systému vracejí a několikrát do roka si třeba zopakují na 2 – 4 týdny přísnou fázi, aby své tělo zase „vybalancovaly“.
 3. Podmínkou udržení nově dosažené váhy či stavu těla tedy je, že se jedná o dlouhodobou a skutečnou změnu v životním stylu – tedy, že to, co se v programu naučíte, si i zamilujete a převezmete do svých stravovcích zvyklostí natrvalo. Logicky platí, že pokud se vrátíte k původnímu, nevhdonému způsobu stravy – vrátí se vám i vaše původní hmotnost nebo zdravotní problémy.
 4. S programem Metabolic balance® nedostáváte jen plán na dobu několika měsíců, ale získáváte jídelní plán a doporučení na celý život.
 5. Většinou stačí 80% dodržovat zaběhnutá pravidla a výběr potravin a 20% mírně „hřešit“. To většinou stačí k udržení dosaženého cíle. Ale kdykoli budete v budoucnu cítit, že jste trochu více „odbočili“ z metabolicky vstřícných kolejí (a věřte mi, že se to stane každému z nás), nic vám nebrání, „přehodit výhybku“ zpět a začí znovu svému tělu vycházet vstříc. Použijete znovu svoji přísnou fázi a tělo se během krátké doby dostane „do latě“. Já sama to takto dělám více jak 7 let, a od té doby nemám je má hmotnost stabilní, bez výkyvů, a to samé platí o mém dobrém zdraví a energii. Můj celý příběh si můžete přečíst ZDE>>.

„Všichni potřebujeme celé spektrum živin. Ale každý z nás má vrozenou potřebu různého množství různých živin. To vysvětluje, proč určitý druh stravy u jednoho člověka vyvolává dobrou náladu, na druhé nemá žádný účinek a třetí se po ní cítí hůř. “

Co není program Metabolic balance®!

Protože se stále stává, že někteří klienti, kteří vstupují do programu Metabolic balance®, očekávají něco jiného, než program Metabolic balance® ve skutečnosti je, považuji za velmi důležité odpovědět i na tuto otázku a znovu, opakovaně, upřesnit, co program Metabolic balance® NENÍ a co JE. Věřím, že díky tomu již nebude docházet k podobným nedorozuměním. Prosím, informace níže čtěte velmi pečlivě.

 • Metabolic balance® není dieta, která zázračně vyléčí všechny nemoci.
 • Není to ani dieta podle krevních skupin nebo dělené stravy.
 • Není to o braní léků, nebo nucení a nákupu potravních doplňků.
 • Není to ani o pití proteinových koktejlů, či dovážení krabiček s připraveným jídlem.
 • Nepleťte si Metabolic balance® a alergologickým vyšetřením, které se provádí na specializovaném pracovišti. Neurčíme vám, na které potraviny máte alergii (určíme vám, které potraviny uvedou vaše tělo do metabolické rovnováhy a jsou pro vaše tělo nutričně vhodné.)
 • Metabolic balance® není firma Svět zdraví, firma Sunkins nebo firma Naturhouse – to je zcela jiná firma se zcela jinou filosofií a přístupem ke klientům (která pracuje prioritně s prodejem potravních  doplňků).
 • Není to ani firma Herbalife.

Program Metabolic balance® je lékaři a vědci vyvinutý program pro úpravu metabolizmu a metabolických poruch a následné udržení metabolické rovnováhy. Jeho princip spočívá především v tom jedinečném výběru a kombinací přirozených potravin, které navíc udržují nízkou a stabilní hladinu krevního cukru a inzulínu a tím přivádějí náš metabolizmus zpět do rovnováhy. Na základě vašich aktuálních krevních laboratorních výsledků lze velmi dobře odhadnout jak funguje vaše tělo zevnitř, co mu schází, čeho má naopak příliš, jak fungují jeho orgánové systémy, které potraviny jeho stav zhoršují, a které mají potenciál vnitřní prostředí těla podpořit a jeho stav vylepšit. Jídelní plány jsou tedy jakousi optimální PALIVOVOU SMĚSÍ pro vaše tělo.

Rozhodně se nechci stavět do pozice odborníka, který tvrdí, že nejlépe ví, co je pro kterého člověka to nejlepší a že program Metabolic balance® je to nejpřesnější, co může na světě být. To určitě ne. Ale ze své zkušenosti vím, že dokud nezkusíte dodržovat tyto metabolicky vstřícné principy aspoň po dobu 14 dnů (a ještě lépe po dobu 1 měsíce), nemůžete zažít všechny ty klady a přínosy programu Metabolic balance® a ani zjistit, jak na vás vlastně správně sestavená strava vůbec působí.

Závěrem

Jen málo co v životě přináší takovou svobodu jako poznání, které potraviny a jejich kombinace nám umožní žít naplno. Je skvělé přesně určit, co máte jíst, když vás čeká obchodní jednání, tenisový zápas, zkouška nebo dlouhý výlet… Co může být důležitější než vědět, která strava vám umožní vydržet velké napětí v práci, užívat si dětí, věnovat se koníčkům, psát román nebo pracovat dlouho do noci?

Mě program Metabolic balance® změnil před lety život. Zhubla jsem během krátké doby  13 kg, rozloučila se se svými chronickými nemocemi a zatočila se s svými chutěmi. Dnes jsme já ten, kdo řídí své jídlo, nikoli jídlo mě! A je to skvělé. Můj celý příběh si můžete přečíst ZDE>>. Věřím, že vás může také inspirovat.

 

V Metabolic balance se dá jíst velmi pestře!

V Metabolic balance se dá jíst velmi pestře!

© Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance® 

Použití textů a fotografií: Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.

Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem.

V textu jsou použity citace z knih: William Wollcot – The Metabolic Typing Diet | Dallas a Mellisa Harwigovy – Jídlo na prvním místě